تلفن تماس پانید021-88518972  -  88518973

اینتل: پردازنده های نسل هشتم، ۳۰ درصد سریع تر از نسل هفتم هستند

اینتل در جریان کنفرانس خود در نمایشگاه کامپیوتکس ۲۰۱۷، پلتفرم‌های بالارده‌ی Skylake-X و Kaby Lake-X با حداکثر تعداد ۱۸ هسته‌ی پردازشی را رونمایی کرد؛ اما این کمپانی در کنار پلتفرم‌های یادشده، اشاره‌‌ی مختصری نیز به نسل هشتم از پردازنده‌های خود موسوم به کافی‌لیک داشت.

در بیانیه‌ی مطبوعاتی اینتل در رابطه با پردازنده‌های نسل هشتم آمده است:

همچنان که در حال حرکت به سمت نسل آینده‌ی پلتفرم‌های رایانشی هستیم، اینتل نیز تعهد خود را نسبت به عرضه‌ی محصولات مبتنی بر نسل هشتم از پردازنده‌های سری Intel Core تا فصل تعطیلات اعلام می‌‌کند. عملکرد این پردازنده‌ها نسبت به نسل هفتم از پردازنده‌های Intel Core بیش از ۳۰ درصد بهبود یافته است.

به‌نظر می‌رسد این موضوع ادعای بزرگی از سوی اینتل باشد؛ از این‌رو به مقایسه‌ی مشخصات پردازنده‌ی نسل هفتمی Core i7-7500U با مشخصات تخمینی از پردازنده‌ی نسل هشتمی Core i7 پرداخته‌ایم:

مشخصات / پردازنده Core i7
نسل هشتم
Core i7-7500U
نسل هفتم
نام کد کافی‌لیک کبی‌ لیک
فناوری ساخت 14nm+ 14nm Double Plus Good
تعداد هسته / ترد ۴ / ۸ ۲ / ۴
فرکانس پایه ؟ ۲.۷ گیگاهرتز
فرکانس توربو ۴.۰ گیگاهرتز ۳.۵ گیگاهرتز
توان طراحی گرمایی ۱۵ وات ۱۵ وات
حافظه ۸ گیگابایت ۸ گیگابایت
فرکانس حافظه ۲۴۰۰ مگاهرتز ۲۱۳۳ مگاهرتز

ادعای اینتل مبنی بر بهبود ۳۰ درصدی پردازنده‌های کافی‌لیک نسبت به کبی‌ لیک از آن‌جا ناشی می‌شود که تعداد هسته‌ها و تردهای پردازنده‌های نسل هشتم دوبرابر شده و فرکانس کاری بیشینه در حالت توربو ۵۰۰ مگاهرتز افزایش یافته است. تست‌‌های بالا برای مقایسه‌ی مشخصات دو پردازنده، توسط نرم‌افزار SYSmark 2014 v1.5 انجام شده است؛ بنچمارکی که مبتنی بر سنجش عملکرد پردازنده تحت بار محاسباتی شدید و در بازه‌های زمانی کوتاه است و می‌توان عملکرد آن را با تسک‌های بهره‌وری مرسوم مقایسه کرد.

بهبود عملکرد پردازنده های نسل هشتم اینتل

اینتل با وجود افزایش ۱۵ درصدی فرکانس کاری بیشینه و دوبرابر کردن تعداد هسته‌ها و تردها، موفق به ثابت نگه‌داشتن توان طراحی گرمایی (TDP) در ۱۵ وات شده است. در حالی که ممکن است شما در ابتدا با توجه به افزایش فرکانس و تعداد هسته‌ها، انتظار بهبود عملکرد بیشتری از پردازنده‌های جدید اینتل داشته باشید؛ اما باید به‌ خاطر داشته باشید که نحوه‌ی سنجش بنچمارک SYSmark هیچ‌گاه بدین شکل نبوده است.

ما در حال حاضر نمی‌دانیم باید به چه پارامترهای دیگری در خصوص پردازنده‌های نسل هشتم توجه داشته باشیم، ضمن اینکه در حال حاضر از نوع تأثیر این پارامترها بر عملکرد تک یا چند تردی نیز اطلاعاتی در دست نیست.

اینتل امروز اطلاعات بسیار کمی در خصوص طراحی پردازنده‌های کافی‌لیک به اشتراک گذاشت؛ اما به‌نظر می‌رسد که تا پایان سال ۲۰۱۷ تمام جزئیات مربوط به این پلتفرم مشخص خواهد شد.

منبع : https://www.zoomit.ir

  • Start Publishing Date
راه حل «Wi-Fi» جهانی پیشنهاد شده توسط  شرکت «Cisco» نقاط دسترسی با طولانی ترین دامنه برای صنعت و امکان عرضه خدمات دوسویه را برای ارائه دهندگان خدماتی که به ...

هارد‌دیسک‌ به دلیل قیمت بسیار مناسب، انتخاب اول کاربران برای ذخیره‌سازی داده‌ها و پشتیبان‌گیری است. به همین دلیل، کمپانی توشیبا هارد‌دیسک جدید ۱ ترابایتی با ...

اینتل در جریان کنفرانس خود در نمایشگاه کامپیوتکس ۲۰۱۷، پلتفرم‌های بالارده‌ی Skylake-X و Kaby Lake-X با حداکثر تعداد ۱۸ هسته‌ی پردازشی را رونمایی کرد؛ اما این ...

Load More

آدرسآدرس :  تهران ، خیابان سهروردی شمالی ، کوچه نیکوقدم ، پلاک 8 ، واحدهای 17 و18

تلفن تماستلفن :  3-88518972-021

فکسفکس :  89782660-021

پست الکترونیکایمیل :  Info[at]panidco.ir